Bałkany: Neskafa, czyli najlepsza kawa świata

Bałkany - widok

W Walentynkowy weekend powiemy Bałkanom ‘papa’. Tak, w tym takiemu widokowi z naszego podwórka. W tym 10 metrom od morza. W tym mieszkaniu w 650-letnim budynku obronnym. I prywatnej plaży. Po niecałych 2 latach życia tutaj – wystarczy! Tak, Bałkany, zdecydowanie nam Was wystarczy.

Za jednym jednak na pewno będę tęskniła… kawa… cudowna… wspaniała… zdecydowanie najlepsza, jaką w życiu piłam. Jedyna, jaką toleruję, bo kawoszką nie jestem.

Dlatego też, bałkańska neskafa zostaje okrzyknięta przeze mnie TRUNKIEM MIESIĄCA!

Właściwie to nie wiem, na czym polega jej magia. Przygotowanie jej jest bardzo proste. Rozpuszczalną kawę typu Nescafe zalewa się odrobiną gorącej wody (max 2 łyżki wody) i szklankę dopełnia się mlekiem. Latem – zimnym, zimą – jeśli jesteś mną – zimnym 😀 Jeśli jesteś rozsądny/rozsądna – ciepłym. Dla lepszego efektu, szklankę można ozdobić płynną czekoladą. Dla jeszcze lepszego efektu, do środka i na górę dodać masę bitej śmietany. Szklanka wody (na Bałkanach kranówka jest zdrowsza niż woda z butelki) jest obowiązkowa.

Jeśli wspinasz się na Vodno, wzniesienie górujące nad Skopje, stolicą Macedonii, na górze czeka Cię lodowata neskafa z cynamonem. Nad jeziorem Ohrid na pewno dostaszniesz swoją neskafę z pianką z mleka. W Sutomore, w Czarnogórze, Twoja kawa podana dostanie z gałką lodów waniliowych. W Tivacie, zamów koniecznie z dodatkową bitą śmietaną – jak na zdjęciu!

Bałkany neskafa

A jeśli ktoś jest mną i przygotowuje sobie neskafę w domu, to dodatkowo dodaje rozpuszczalne kakao jak Nequick.

Bardzo zastanawia mnie, jak podobna kawa będzie mi smakowała w Polsce. I w następnych krajach, w jakich zamieszkamy. Czy jej smak kryje się w składnikach, w powietrzu, w krajobrazach, w magii bałkańskiej obsługi, czy jest to coś, co mogę zabrać ze sobą i sięgać po to zawsze, kiedy zapragnę? Hmmm…. mam nadzieję, że tak!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.