Jak jeść figi? Figa z... miodem, czyli deser wspaniały!
 
Czas przygotowania
Czas gotowania
Całkowity czas
 
Wspaniały deser, z dumą serwowany nawet na wykwintnych przyjęciach, tak prosty w wykonaniu i pyszny, stanowi idealną odpowiedź na pytanie jak jeść figi. Porcja na jedną osobę.
Autor:
Składniki
  • 1 duża, dojrzała figa
  • 1 łyżka stołowa gęstego jogurtu (Jogurtu żywamy do nadania nieco kontrastu, np. typu bałkańskiego (mniej kwaśny) jeśli nasze figi nie są do końca dojrzałe co się u nas zdaża lub zwykłego (bardziej kwaśny) jeśli są bardzo dojrzałe, a co za tym idzie bardzo słodkie.)
  • 1 łyżka stołowa miodu (najlepiej o delikatnym smaku: akacjowy, lipowy, wielokwiatowy)
  • 1 łyżeczka octu balsamicznego lub kremu balsamicznego
  • ½ łyżeczki lekko prażonych ziaren lnu lub sezamu
  • 2-3 małe listki bazylii
Przygotowanie
  1. Figę natnij od góry (węższy koniec) prawie do końca, na 4 części. W wypadku nieco mniej dojrzałych fig dobrze jest odciąć również sam koniec figi jeśli jest zielony (będzie znacznie mniej słodki i może zepsuć ogólne wrażenie). Tak naciętą figę rozłóż na pół i ułuż na talerzyku, na którym zamierzasz deser serwować.
  2. Następnie na figę: solidna łyżka jogurtu, na nią łyżka miodu, pół łyżeczki balsamico, równomiernie rozlanego to tu to tam, unikaj nalania go w jedno miejsce (narysuj coś!) i posyp od góry ziarnami lnu lub sezamu (im większa wysokość sypania tym bardziej równomiernie się rozłożą). Zwieńcz danie listkami świeżej bazylii, które idealni nadają się do oczyszczania palety* w trakcie jedzenia, szczególnie jeśli podasz do figi wino!
Wartości odżywcze
Kalorie: 131 Tłuszcze: 1,2g Nasycone: 0,4g Węglowodany: 31,5g Cukry: 21,9g Sód: 9,6mg Błonnik: 2,3g Białka: 1,3g Cholesterol: 1,8mg
Recipe by Kulinarne Eureki at http://www.kulinarneeureki.pl/jak-jesc-figi/